Yeni Tip Corona Virüsü

10 Nis 2020

Yeni Tip Corona Virüsü

Corona Virüsü

Corona virüs dünyayı aynı gündeme kilitlemiş durumda. Milyarlarca insanı tehdit eden bu virüse karşı alınan önlemler her geçen gün artarken, virüsün sebep olduğu bilanço ise ağırlaşmakta. Pek çok ülkede virüsün tedavisine dönük çalışmalar sürse de, henüz nihai bir aşıdan söz etmek mümkün değil.

Çin’den dünyaya yayıldığı bilinen bu yeni tip corona virüs nedir, belirtileri nelerdir ve ne gibi önlemler alınmalı başlıklarında bu yazımızda değineceğiz.

 

Yeni Tip Corona Virüsü Nedir?

Corona virüs, insanlara bulaşabilen, hayvan türlerinde tespit edilmiş geniş bir virüs ailesidir. Geçmişte dünyada görülen MERS, SARS gibi hastalıkların kaynağı Corona virüs (CoV) ailesidir.

Hafif soğuk algınlığından, şiddetli solunum sıkıntısına kadar farklı tablolara yol açan bu virüs ailesinin Alfa, Beta, Delta ve Gama adlı dört türü bulunmaktadır.

Bugün konuştuğumuz yeni tip corona virüs (COVİD-19) Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında oraya çıkmış ve insandan insana bulaşma yeteneği kazanmış Beta-Coronavirüs grubundandır. 

 

Yeni Tip Corona Virüsü

   

Covid-19 (Corona) Korunmak için Yapılması Gerekenler

1. Hapşırma ve öksürme esnasında burun ve ağız mutlaka mendil ile kapatılmalıdır. Ve bu mendiller tek kullanımlık olmalıdır. Yanınızda mendil bulunması halinde, ağzıdan çıkacak damlacıkların havaya karışmasını engellemek için dirseğin iç kısmı kullanılmalıdır.

2. Koronavirüse karşı korunmayı, halk sağlığını korumanın bir parçası olarak görmek ve birey olarak sorumluluk üstlenmek gerekmektedir. Bunun için sarılma ve tokalaşmadan kaçınılmalı, iletişimde mutlaka mesafe korunmalıdır.

3. Bu virüsten korunmanın en önemli yollarından biri de el hijyenidir. Yeterli hijyen sağlanmamış ellerle, ağza, göze, yüze dokunmak hastalığın bulaşmasında ki temel nedenlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütünün hastalıkla mücadele kapsamında yayınladığı bildiride, ellerin en az 20 saniye sabunla yıkaması gerektiği belirtilmektedir.

4. Sabun bulamayanlarında alkol içerikli el antiseptiği kullanması gerekmektedir. Ev ve iş yerlerinde ki kapalı alanlar düzenli havalandırılmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

5. Bağışıklık sistemi üzerinde etkisi olan bu hastalığa karşı, bağışıklığı geliştirecek beslenme ve uyku düzeni sağlanmalı, gıdalar tüketilmeden önce bol su ile yıkanmalıdır.

 

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Üst solunum yolu hastalıkları belirtilerinden bazıları corona virüs belirtileri olmaktadır. Soğuk algınlığı şeklinde kendini gösterip, hafif ve orta derece üst solunum yolu hastalığına sahip insanları etkileyebilmektedir.

Coronavirüs (Covid19) belirtileri;

  • Boğaz Ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Baş ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Kuru veya balgamlı öksürük
  • Nefes darlığı

Bunlar hastalığın belirtileri olarak görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf çok gençler ve ileri yaştaki insanlar için virüsün pnömoni ve bronşit gibi solunum yolu hastalığı gibi ağır sonuçları olabilmektedir.

Aynı zamanda yurtdışında bulunmuş olmak veya yurtdışı teması olan biri ile bir öyküye sahip olmak bu hastalık riskini taşımaya sebep olmaktadır. 

 

Belirtileri Varsa Ne Yapılmalıdır?

Corona belirtileri halinde doğru adımları uygulamak oldukça önemlidir. Şüphe halinde öncelikle yapılması gereken Alo 184 hattını aramaktır. Bu danışma hattı ateşiniz olup olmadığı, öksürük bulgusu olup olmadığı, yaş durumunuz, nefes darlığı gibi şikayetleri bir agoritma içinde değerlendirmektedir.

Korona virüs şüpheniz varsa, bu hattı arayarak, ne yapmanız gerektiğini, maske takıp takmamanız gerektiğini, o an evde kalıp kendini izole edip etmemesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Korona şüphesinden herhangi / birilerine sahip olununca hastaneye gidilmemelidir. Çünkü her şüphe ile hastaneye gitmenin enfeksiyonu yayacağı unutulmamalıdır.

Hastaneye başvurulduğunda ise, ilk önce mevsimsel grip olup olmadığına bakılmaktadır. Şayet Covid-19 şüphesi oluşursa, burun ve boğaz örnekleri alınmaktadır. O örnekler virüsün canlı kalmasını sağlayan ‘besi’ ortamına alınarak laboratuvara gönderilmekte ve hasta izole edilmektedir. 

 

Corona Virüs Belirtileri

 

Agora Suit Corona Virüse Karşı Alınan Tedbirler

Bütün bu hastalık sürecinin bizim sorumluluğumuzda yürüyeceği unutulmamalıdır. Gündemi ve ilgili kurumların son dakika açıklamalarını takip ederek, davranışlarımızı güncel tutmamız ve yukarda saydığımız hijyen kurallarından taviz vermememiz gerekmektedir. Bu tedbirleri kendimizin ve çevremizin sağlığını dikkate alarak sürdürmek, korona virüsle mücadele sürecinin önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Türkiye’nin el birliği ile atlatmaya çalıştığı bu süreçte agorasuit.com ailesi olarak üstümüze düşenleri toplum sağlığı adına yapmaktayız. Bütün hizmetlerimizi personel ve müşterilerimizin sağlığına uygun şartlarda geliştirmekteyiz.

Bunun için bütün apartlarımızda covid-19(corona) virüsüne karşı sistemli dezenfekte işlemi uygulanmaktadır. Bu konuda bütün personellerimiz bilgilendirilmiş ve müşterilerimizin sağlığını esas alan çalışma düzenimizi en üst seviyeye taşımaktayız. agorasuit.com olarak bütün bütçelere uygun günlük kiralık daire hizmetimiz bu hassasiyetlerle devam etmektedir.

 

Rezervasyon ve Bilgi İçin Hemen agorasuit.com/iletisim Tıklayın!

Kategoriler

Son Haberler