İstanbul'da Gezilecekler Yerler Listesi

29 Eki 2020

İstanbul'da Gezilecekler Yerler Listesi

İstanbul'da Gezilecek 10 Yer

İstanbul sahip olduğu konum açısından, ev sahipliği yapmış olduğu medeniyetler açısından gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul, dünyanın da en kalabalık şehirleri arasında ilk 10 da yer almaktadır. İstanbul, sahip olduğu hem doğal güzellikler ile hem de tarihi yapısı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Bu şehri tanımak ve anlamak isteyenler için İstanbul'da gezilecek yerler olarak bir derleme yaptık.

İstanbul'da Gezilecek 10 Yer;

  1. Ayasofya müzesi
  2. Sultanahmet cami
  3. Süleymaniye cami
  4. Topkapı sarayı
  5. Dolmabahçe sarayı
  6. Kız kulesi
  7. Galata kulesi
  8. İstiklal Caddesi
  9. Rumeli hisarı
  10. Çamlıca tepesi

İstanbul'un saymakla bitmeyen tarihi yapılarını, doğal güzelliklerini görmek istiyorsanız bu listeyi mutlaka dikkate alın.

Ayasofya Müzesi

Bizans döneminde yapılan bu yapı ilk olarak patrik katedrali olarak kullanıyordu. 1453 İstanbul fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlandı. Daha sonra ise müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açtı. 2020 yılında ise tekrar cami olarak ibadete açıldı. Mimarî açıdan bir başyapıt olarak görülen Ayasofya, dünyanın hem en eski hem de en kısa sürede tamamlanan katedrali olarak tanınmaktadır. Ayasofya Müzesi'nin en çok dikkat çeken özelliği farklı kültürlerin bir arada yer almasıdır. İçerisinde vaaz kürsüleri, Hristiyanlık figürleri, Osmanlı tuğraları gibi önemli simgeler ve figürler yer almaktadır.

Ayasofya Müzesi

Sultanahmet Cami

Tüm dünyanın mavi cami olarak bildiği Sultanahmet Cami'nin tam 6 minaresi bulunmaktadır. İçinde ise mavi İznik çinileri yer almaktadır. Ayasofya'nın tam karşısına, Mimar Sinan'ın öğrencilerinden biri olan Sedefkar Mehmet tarafından inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı yapıtlarının en önemlisi olan bu cami incelemeye değer birçok detaylar ile doludur.

Süleymaniye Cami

Kanun Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan, Mimar Sinan'ın ise kalfalık eserim dediği Süleymaniye Cami, İstanbul'da bulunan önemli tarihi yapıtlar arasında yer almaktadır. Konumu açısından ziyaretçilerine mükemmel bir manzara sunan bu yapı, oldukça şık bir mimariye de ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Gezilecek 10 Yer

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan bu saray birçok Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapmıştır. Gösterişten uzak yapısı ile mütevazı bir saraydır. Mimar Sinan'ında inşaa ettiği bir bölüm bulunmaktadır. Sarayın kendine has binaları, çinileri, bölümleri kadar bulunduğu konumu da ona doğal bir güzellik sunmaktadır. Topkapı sarayı, Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile 3 Nisan 1924'te müzeye dönüştürülmüştür.

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş ilçesinde bulunan Dolmabahçe Sarayı, Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere veda ettiği, hayata gözlerini kapadığı yerdir. Dolmabahçe Sarayı, hem Osmanlı devletine tanıklık etmiş hem de Cumhuriyete tanıklık etmiştir. Türkiye'nin en büyük sarayı unvanını da kazanmıştır.

Dolmabahçe Sarayı

Kız Kulesi

Boğazın tam ortasında yer alan Kız Kulesi, aşıkların vazgeçilmez duraklarından birisi olmuştur. Tarihi, milattan öncelere kadar dayanan bu mükemmel yapının dillere destan olan bir çok sayıda hikayesi bulunmaktadır. Kız Kulesi'ni gezerken aynı zamanda karnınızı doyurma imkanı da bulunmaktadır. Günümüzde en çok evlilik teklifi etmek ve romantik akşam yemekleri yemek için kullanılmaktadır.

İstanbul'da gezilecek yerler listenizi tamamlarken rahatlıkla konaklayabileceğiniz kaliteli, konforlu, temiz ve uyfun fiyatlı esenyurt günlük kiralık daire için hemen tıklayın.

Galata Kulesi

İstanbul'un en önemli mimarileri arasında yer alan Galata Kulesi, uzun kuyrukların saatlerce beklendiği ve sonunda muhteşem bir manzara ile karşı karşıya kalındığı bir mekandır. 528 senesinde, fener kulesi olarak yapılmış fakat zaman zaman da zindan olarak kullanılmıştır. Rivayete göre, Galata Kulesi'ne birlikte çıkan çiftlerin, evlendikleri söylenmektedir. Galata Kulesi'ne çıktığında tüm şehri görmek, tüm önemli yapıtları tek tek incelemek ve mavi ile yeşilin tadını çıkarmak mümkündür.

Galata Kulesi

İstiklal Caddesi

Taksim denilince akla gelen ilk ve tek yer İstiklal Caddesi'dir. Yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğuna sahip olan bu cadde, oldukça popüler olan sanat ve kültürün merkezi konumundadır ve İstanbul'un en işlek caddesidir.

Rumeli Hisarı

İstanbul'un kurucusu Fatih Sultan Mehmet tarafından, Karadeniz’den Bizans'a ulaşabilecek yardımları engellemek amacıyla yaptırılmıştır. 90 gün gibi kısa bir surede tamamlanmıştır. Diğer adı da Boğazkesen'dir. Kuleleri ve surları ile muhteşem bir yapıt olarak kendini gösteren Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı'nın karşısında yer almaktadır. Şu anda müze olarak görev yapmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Rumeli Hisarı

Çamlıca Tepesi

Büyük Çamlıca olarak da bilinen Çamlıca Tepesi, denizden 300 metre yüksek olmasından dolayı hem boğazı hem de Marmara Denizi'ni rahatlıkla görmenizi sağlamaktadır. Türkiye'nin en büyük camisi olma unvanını alan Çamlıca Camisi’nde bu tepede yer almaktadır. Mavi ve yeşili bir arada sunan Çamlıca Tepesi'nde hem manzaranın tadına varabilir, hem yürüyüş yapabilir hem de içinde yer alan kafe ve restoranlarda zaman geçirebilirsiniz.

İstanbul'da kaliteli, konforlu ve uygun fiyatlı konaklamanın tek adresi Agora Suit. Rezervasyon için hemen 0530 515 20 36 Arayın veya agorasuit.com/iletisim Tıklayın!

Kategoriler

Son Haberler