İstanbul'da Gezilecekler En Güzel Yerler

5 Oca 2021

İstanbul'da Gezilecekler En Güzel Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Türkiye’nin mega kenti olarak kabul edilen İstanbul yerli ve yabancı turistlerin gezi için en fazla tercih ettiği şehirlerden birisidir. Turistik geziler için şehrin tercih edilmesinde sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliklerin payı büyüktür. Şehre gezi için gelenler müzeler, adalar, yeşil alanlar ve tarihi yerler gibi pek çok yeri görme şansı elde edebilirler.

İstanbul'da Müzeler

Müzeler İstanbul'da gezilecek yerler arasında ilk sırayı alır. Bu müzeler şehrin tarihini öğrenilmesini sağlayan en önemli mekanlardır.

Miniatürk Park

Miniatürk Park açık hava müzesi özelliğine sahip olan bir yerdir. Burada Türkiye’nin tarihi açıdan önem kazanmış olan pek çok yapısının minyatür halleri sergilenir. Parkta 130 üzerinde yapının minyatürü bulunur. Park yıl boyunca ziyarete açıktır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sırayı alan müzedir. Dünyanın en eski katedrali olma özelliğine sahip olan müzede Osmanlı tuğraları ve Hristiyanlığı simgeleyen mozaikler vardır.

Ayasofya Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç tarafından açılmış olan Rahmi Koç Müzesi’ni ziyaret edenler uçak, tren, lokomotif, denizaltı ve feribot gibi araçların modellerini inceleme şansı elde edebilirler. Ayrıca müzede Atatürk koleksiyonu ve bilimsel eşyalarda görülebilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi dünyanın pek çok yerinden getirilmiş olan oyuncakların sergilendiği bir müzedir. Müze ziyaretçilerine oyuncaklar arasında tarihi bir yolculuk imkanı sunar. Müzede 4000’den fazla oyuncak bulunur.

İstanbul Havacılık Müzesi

İstanbul Havacılık Müzesi’nde Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan eski uçak modelleri sergilenir. Uçaklar yanı sıra müzede havacılık üniformaları, tablolar ve madalyalar gibi hava kuvvetlerini yansıtan eserler sergilenir. 

İstanbul'da Tarihi Yerler

İstanbul tarihi yerler bakımından zengin olan bir şehirdir. Şehrin tarihinin eski olması Bizans ve Osmanlı gibi büyük devletler zamanında kullanılması tarihi yer zenginliğinin en önemli sebeplerindendir.

Galata Kulesi

Şehrin sembollerinden birisi olan Galata Kulesi şehir gezilerinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Özellikle ilk uçuş denemesinin bu kuleden yapılmış olması kulenin ilgi çekmesini sağlamaktadır.

Galata Kulesi

Yerebatan Sarnıcı

Yapılış tarihi Bizans dönemine dayanan Yerebatan Sarnıcı tarihi yer gezilerinde görülmeden gidilmeyen yerler arasında bulunur. Sahip olduğu mermer sütunlar ve büyülü atmosferin etkisiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Yerebatan Sarnıcı

Yapılış tarihi Bizans dönemine dayanan Yerebatan Sarnıcı tarihi yer gezilerinde görülmeden gidilmeyen yerler arasında bulunur. Sahip olduğu mermer sütunlar ve büyülü atmosferin etkisiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeker.

Mısır Çarşısı

İstanbul’da gezilecek yerler arasında tarihi Mısır Çarşısı’nda yer alır. Çarşıyı gezen kişiler şifalı bitki, kahve ve baharat çeşitlerinden satın alma şansı elde edebilirler.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethedilmesinin ardından yapılmış olan Topkapı Sarayı tarihi açıdan büyük öneme sahip olan bir yapıdır. Saray günümüzde müze konumundadır ve Has Oda, Harem ve Hırka-ı Saadet Daireleri gezi sırasında görülmesi gereken bölümler arasında yer alır. Bu bölümleri gezenler Osmanlı ve İslam tarihine dair pek çok eşyayı görme şansı elde ederler.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı devleti zamanında yapılmış olan bir saraydır ve bu sebeple tarihi önemi büyüktür. Aynı zamanda Atatürk’ün hayatını kaybettiği saray olması Türk milleti açısından sarayın önemli bir yerde olmasını sağlar. Bu sebeple Dolmabahçe Sarayı İstanbul’da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunur.

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul'da gezilecek yerler listenizi tamamlarken rahatlıkla konaklayabileceğiniz kaliteli, konforlu, temiz ve uyfun fiyatlı esenyurt günlük kiralık daire için hemen tıklayın.

İstanbul'da Adalar

İstanbul’da gezilecek yerler arasında adalar bulunur. Gezi için adaların tercih edilmesi sahip oldukları doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve plajları sayesindedir.

Büyük Ada

Büyük Ada, İstanbulluların özelikle hafta sonu tatillerini değerlendirmek için gittiği yerlerdendir. Prens Adalarının en büyüğü olma özelliğine sahip ada Reşat Nuri Güntekin Evi, Aya Yorgi Kilisesi tarihi yerleriyle dikkat çeker. Ayrıca romantik yürüyüşler için çiftlerin tercih ettiği yerlerden birisidir.

Burgaz Ada

Burgaz Ada’ya vapur seferleriyle ulaşılabilir. Doğal güzelliklere sahip olan adada bisiklet turu ve yürüyüş yapmak yapılabilecek en önemli aktivitelerdendir. Ayrıca denize girmek içinde tercih edilebilir.

Heybeli Ada

Heybeli Ada İstanbul’a gelen turistlerin ve İstanbulluların gezi için en çok tercih ettiği adadır. Ada tarihi yerleri, yeşil alanları ve piknik yapılabilen mesire alanının etkisiyle insanların vazgeçilmez mekanları arasında yer alır.

Kınalı Ada

Kınalı Ada şehre en yakın konumdaki adadır ve bu sebeple kısa kaçamaklar için tercih edilir. Ayrıca adanın tercih edilmesinde manastır, cami ve Türk-Ermeni mezarlığına sahip olmasının etkisi vardır.

İstanbul'da Yeşil Alanlar

İstanbul’da yeşil alanlar şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenlerin tercih edebileceği adreslerdir. Bu adresler;

Emirgan Korusu

Şehir merkezinde yeşil alan arayanların gidebileceği yerler arasında Emirgan Korusu da yer alır. Bu koru özellikle Nisan aylarında Lale Festivali sayesinde rengarenk lalelerle süslenerek ziyaretçilerine farklı bir seyir zevki sunmaktadır.

Ulus Parkı

Ulus Parkı, boğaza tepeden bakan bir konumdadır. Bu sebeple de hem yeşil alanda serinleme hem de eşsiz boğaz manzarasını izleme keyfi yaşatır.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı İstanbul’un merkezinde yer alan yeşil alanlardandır. Parkın Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi ünlü tarihi mekanlara yakın olması geziler sonrasında dinlenme yeri olarak parkın tercih edilmesini sağlar.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih edebileceği yeşil alanlardan birisidir. Tepe yürüyüş sonrasında boğaz manzarasını izleme keyfi de sunar. Ayrıca tepeye çıkanlar Türkiye’nin en büyük camisi olan Çamlıca Camisi’ni de görme şansı elde edebilirler.

İstanbul'da kaliteli, konforlu ve uygun fiyatlı konaklamanın tek adresi Agora Suit. Rezervasyon için 0530 515 20 36 Hemen Arayın! 

Kategoriler

Son Haberler