BLOG

İstanbul'da Bir Tatil Planı

Blog

İstanbul'da Bir Tatil Planı 8Ağu

İstanbul'da Bir Tatil Planı

İstanbul tatil için Türkiye'de ideal bir şehir. Türkiye'deki her şehrin güzelliği İstanbul'da bulunabilir. İzmir'in denizi, Karadeniz Bölgesinin yeşilliği, Antalyanın kıyıları, Çanakkale'nin adaları, Güneydoğunun dağlık kesimleri, vs... Bunların tamamı ve daha fazlası İstanbulda bulunabilir gezme  alanlarıdır.

İstanbul'a 5 günlük bir tatil için gelindiğinde şu şekilde bir plan izlenebilir.

  1. Gün

İlk gün gidilmesi gereken yer İstanbul'un merkezindeki tarihi yerlerdir. Eminönü ve çevresi... Metrobüsle Cevizlibağ'a gidilir. Ordan Tramvay ile Sİrkeci yönüne doğru gidilir. Yarım saatlik mesafede Beyazıt Kapalı Çarşı Durağında inilir. Öncelikle Sahaflar Çarşısı sonra ise Kapalı Çarşı gezilir. Kapalıçarşı gezildikten sonra Çemberlitaş tarafındaki kapıdan çıkılır Çemberlitaş'ta bir fotoğraf çekilir. Aynı Hat üzerinde Sultanahmet Camiisine gidilir. Sultanahmet Camiisi ziyaret edildikten sonra hemen yanındaki alanda bulunan Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütun eserlerinin yanında fotoğraf çekilebilir. Tabi Alman Çeşmesini de unutmamak lazım. Burası gezildikten sonra Ayasofya'ya girilebilir. Ayasofya içinde de iyice gezilebilir. Buraların tamamını gezmek 1 günü doldurur.

2. Gün 

İkinci gün önceki gün kalınan yerden devam edilir. Bu sefer tramvayla Gülhane Parkı Durağında inilir. Tarihte önemli olaylara sahne olmuş olan Gülhane Parkı bugün de güzelliğini korumakta sayısız ziyaretçiyi kabul etmektedir. Gülhane parkı geniş bir park. Burası dinlenmenin huzuru bulmanın yeri. Hemen yanında Topkapı Sarayı Müzesi ve Arkeoloji Müzeleri bulunmakta. Buralara da mutlaka girilmelidir. Özellikle Topkapı Sarayı mutlaka gezilmesi gereken mekanlardan biridir. GÜlhane parkı ve müzeler gezildikten sonra Gülhane Parkının Sarayburnu kapısından çıkılıp Sarayburnunda denize sıfır boğaz manzaralı cafede boğaza karşı bir çay içilebilir. Burada da yeterki kadar oturulduktan sonra yürüyerek Eminönüne gidilir. Sahildeki Balıkçılardan bir ekmek arası balık yenilip Mısır Çarşısı ve Arkasında Eminönü Çarşısı gezilir. Son olarak da Eminönü Yeni Cami ziyaret edilebilir.

3. Gün

Üçüncü gün yapmanız gereken şey denize gitmektir. Pek çok sahil bulunmakta denize girilecek pek çok plaj bulunmakta. Ama size tavsiyemiz Adalara gidip ordaki bir plajdan denize girmenizdir. Büyük adada gezilip Kınalı Ada ya da Heybeli Adadan denize girilebilir. Ortalama vapur seferleri bir buçuk saat sürmektedir.

4. Gün 

İstanbula gelmişken Taksime gitmemek olmaz. Dördüncü gün taksime gidilir ve İstiklal Caddesi turlanır. İstiklal caddesinin çıkışında aşağıya doğru inilerek Galata Kulesine mutlaka gidilmelidir. Galata Kulesine çıkıp oradan İstanbul Manzarası seyredilmelidir. Galata KLulesinden inildikten sonra hemen dibinde bulunan öay bahçesinden bir çay içmemek olmaz. Çayınıza da içtikten sonra Karaköy'e inip ordadan Kabataş'a kadar yürüyebilirsiniz.

5. Gün,

Beşinci ve sonra günde daha önce gittiğiniz yerlerden birine tekrar gidebilirsiniz ya da Kadıköy'e gidip oralsarı gezebilirsiniz.

Peki İstanbul'da tatil planlarken hangi otel tercih edilmelidir?

Size tavsiyemiz otel yerine Esenyurt günlük kiralık daire firmalarından olan Agora Suitte kalmanızdır. Agora Suit konumu itibariyle E5'e yakın olmasından ve otobüs güzergahı üzerinde olmasından dolayı gidiş gelişlerinizde büyük kolaylık yaşarsınız. 

WhatsApp ile iletişime geç